Newsy

Koniec piątego sezonu ERB – Epic Rap Battles of History

Wszystkie postacie ERB

Ciekawe jest zakończenie tego sezonu. W ostatniej bitwie udział biorą twórcy, którzy grają samych siebie. Jest to sequel identycznego pojedynku z końca pierwszego sezonu. To może potwierdzić teorie mówiące o tym, że miałby to być ostatni sezon ERB.

Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. Tak też jest z piątym sezonem ERB, czyli Epic Rap Battles of History. W tym czasie twórcy serii – Nice Peter i EpicLloyd – nagrali 12 bitew, a ich średnia oglądalność to 17 milionów wyświetleń na odcinek. Dodatkowego smaku dodaje fakt, że być może były to ostatnie rap bitwy, a wiele wskazuje na to, że sezon 5. jest ostatnim.

Koniec piątego sezonu

Stało się. Piąty sezon ERB dobiegł końca po ośmiu miesiącach trwania. W tym czasie seria zaliczyła wzloty, upadki i kontrowersje. Zacznijmy jednak od początku. Epic Rap Battles of History to po prostu pojedynek na rap dwóch (lub więcej) postaci znanych z historii i popkultury, które rzucają w siebie inwektywami. W założeniu sprzed ponad sześciu lat bitwy miały być bardzo losowe i niepoważne (przypomnijmy choćby niesławny wśród fanów pojedynek Czyngis-chan vs Królik Wielkanocny). Dopiero od drugiego sezonu wybór oponentów zaczął nabierać większego sensu. Bitwy nagrane na potrzeby sezonu piątego to:

 1. R.R. Tolkien vs George R.R. Martin
 2. Gordon Ramsey vs Julia Child
 3. Fryderyk Douglass vs Thomas Jefferson
 4. James Bond vs Austin Powers
 5. Bruce Banner vs Bruce Jenner
 6. Aleksanser Wielki vs Ivan Groźny
 7. Donald Trump vs Hillary Clinton
 8. Ash Ketchum vs Charles Darwin
 9. Wonder Woman vs Stevie Wonder
 10. Tony Hawk vs Wayne Gretzky
 11. Theodore Roosevelt vs Winston Churchill
 12. Nice Peter vs EpicLloyd 2

ERB agituje politycznie?

Sezon ten został przyjęto raczej ciepło. Większość pojedynków przypadła publice do gustu za wyjątkiem trzech. Wyjątkowo żarliwe dyskusje w komentarzach wzbudziła bitwa Donald Trump vs Hillary Clinton. Zwolennikom swoich kandydatów na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych wiele nie trzeba było, aby doszło do przepychanek słownych (i nie tylko). Sytuacje zaogniła domniemana przewaga Clinton w filmie ERB. Wszystko przez postać Abrahama Lincolna, który po wymienianie wersów dwójki kandydatów pojawia się komentując je. To, co wzbudziło największe kontrowersje, to podwójne spoliczkowanie Donalda Trumpa przez Lincolna. Co ciekawe właśnie ten pojedynek jest najczęściej oglądanym w tym sezonie. Na dzień dzisiejszy ma 38 milionów wyświetleń.

Kontrowersji ciąg dalszy

Kolejne kontrowersje dotyczyły walk Douglass vs Jefferson i Banner vs Jenner. W pierwszym przypadku Jefferson przyznał, że przegrywa. Miała to być propaganda proafroamerykańska (Fryderyk Douglass walczył z niewolnictwem). W przypadku tej drugiej bitwy na twórców spadło multum negatywnych opinii. Chodzi tu o przemianę dwójki bohaterów. Bruce Banner w połowie zmienia się w Hulka, a Bruce Jenner w Caitlyn Jenner. Głównym problemem był udział w bitwie transseksualistki NoShame, która wcielała się w postać Caitlyn, co z jakiegoś powodu zszokowało publiczność. Oprócz tego zarzucono twórcom znaczne faworyzowanie Jenner ze względu na długość linijek, które otrzymała. To właśnie ten film otrzymał najwięcej negatywnych ocen z całego piątego sezonu. Obecnie jest 62 tysiące dislike’ów.

Bitwy po polsku

Seria charakteryzuje się niezwykła głębią jeśli chodzi o teksty. Często, by zrozumieć dissy tych wszystkich postaci, należy zagłębić się w życiorysy i twórczość osób występujących w bitwach. Wielkie słowa uznania należą się więc wszystkim tłumaczom, którzy poświęcają swój czas by tłumaczyć te małe popkulturowe perełki. Polskie wersje bitew można znaleźć na kanale ERB PL. Tutaj dodatkowo w okienkach mamy wyjaśnienia bardziej zawiłych niuansów.

Czy to już koniec?

Ciekawe natomiast jest zakończenie tego sezonu. W ostatniej bitwie udział biorą twórcy, którzy grają samych siebie. Jest to sequel identycznego pojedynku z końca pierwszego sezonu. To może potwierdzić teorie mówiące o tym, że miałby to być ostatni sezon ERB. Nice Peter wypowiedział się, że piąty jest ostatni, więc chce żeby wszystko było dopięte do końca. EpicLloyd z kolei zaprzeczył temu na swoim livestreamie 18 sierpnia zeszłego roku. W tej sytuacji pozostaje nam jedynie czekać na nowe informacje.

Dodaj komentarz

Najpopularniejsze

Wszystko o polskiej scenie YouTube.

© 2016 - vStars.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Sekretarz redakcji - Ksawery Tyzo.

To Top