Newsy

Stream walki Pudzian vs Popek. Legalny czy nielegalny?

Hitowa walka Pudzian-Popek

Na podstawie tylko tej jednej transmisji oszacowano straty firmy na całe 8 milionów złotych, i tym razem osoby odpowiedzialne mają ponieść wysokie konsekwencje. Przedstawiamy stronę prawną.

W sobotę 3 grudnia odbyła się 37. gala KSW i jak zwykle wszyscy czekali na jedną, wyróżniającą się walkę – starcie wieczoru. Tym razem był to pojedynek Mariusza Pudzianowskiego z Popkiem Monsterem. Gorzej, że mnóstwo osób oglądało tę walkę na nielegalnych streamach, a dla ich autorów szykują się kary.

Popek vs Pudzian, wciąż nie warto kupować?

Spotkanie tych zawodników było wyczekiwane od długiego czasu. Popek na bieżąco zdawał relacje ze swoich przygotowań ku uciesze swoich fanów. Inni krytykowali jego zbyt dużą pewność siebie. Walka ostatecznie trwała około 80 sekund i zakończyła się zwycięstwem Pudziana. Oczywiście komentarze po walce pojawiały się z zawrotną prędkością i jedni mówili o ustawionym pojedynku, inni podziwiali Popka za samą próbę, a realiści mówili że wyniku można było się spodziewać.

Okazuje się, że spora liczba tych komentujących mogła zobaczyć to widowisko nielegalnie. Cała gala KSW była, jak co roku, transmitowana przez Polsat, ale tylko poprzez usługę Pay Per View w cenie 40zł. Okazało się, że cena ta może odstraszać ludzi, którzy ciekawi byli tylko walki wieczoru, więc skorzystali z facebookowego streamu nadawanego przez KilleraMiśka, jednego z warszawskich YouTuberów. Ten, w szczycie popularności, miał ponad 200 tyś. oglądających.

źródło zdjęcia: natemat.pl

źródło zdjęcia: natemat.pl

Polsat oświadcza pewnie: to przestępstwo

Cały incydent nie umknął uwadze Polsatu i szybko podjęto odpowiednie działania – stream zniknął tuż przed walką Pudzian vs Popek. To jednak nie koniec. Na podstawie tylko tej jednej transmisji oszacowano straty firmy na ok. 8 milionów złotych. Tym razem osoby odpowiedzialne mają ponieść wysokie konsekwencje. Rzecznik prasowa Polsatu Olga Zomer po walce stwierdziła:

Jest to jawne łamanie prawa, więc nie zostawiamy takich spraw bez wyjaśnienia. Tak było i wczoraj. Na nasze wezwanie m. in. popularna transmisja na FB została usunięta. Ponadto do odpowiednich organów wystosujemy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Internet na to: nic się nie stało

Internet jednak we wszystkim ma swoje zdanie i pojawiają się głosy, z których wynika jasno, że takie działanie nie jest przestępstwem, ponieważ na podobnej zasadzie funkcjonuje oglądanie płatnych imprez masowych w lokalach gastronomicznych, którzy podobnie jak YouTuber, wykupili usługę i pokazują ją innym. Jeden z internautów tak skomentował całą sytuację:

Mam wykupioną transmisję i zwala mi się na chatę ekipa w gości, to też mam im kazać zapłacić 40zł od gęby?

Kolejną sprawą był fakt streamowania gali nie w dosłownym znaczeniu tego słowa, a kawałka pokoju z telewizorem, na którym akurat wyświetlana była gala. Głośno też było o „wątpliwych” stratach pieniężnych, ponieważ Polsat tak naprawdę nic nie stracił, dlatego że osoby oglądające stream i tak nie wykupiłyby usługi proponowanej przez Polsat.

Regulamin pozostaje niezłomny

Jak to więc dokładnie wygląda prawnie? Otóż regulamin dostępu do usługi PPV mówi:

Audycja może być wykorzystana przez Abonentów jedynie do własnego użytku osobistego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zakazane jest:

  1. publiczne udostępnianie Audycji w jakiejkolwiek formie (niezależnie od tego czy jest ono połączone z pobieraniem z tego tytułu opłat czy nie) oraz
  2. jakiekolwiek inne wykorzystanie Audycji niż opisane w zdaniu pierwszym niniejszego ustępu

Z kolei ustawa o prawie autorskim art. 23, ust. 2 mówi:

Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.

Dodatkowo na niekorzyść streamera działa sam Facebook, w którego regulaminie możemy przeczytać:

 6.Moderator uwzględniając pkt. 5 zastrzega sobie prawo do niezwłocznego usuwania wypowiedzi oraz innych Treści (w całości bądź w części), które:

  1. a) naruszają dobra prawnie chronione innych Użytkowników lub osób trzecich, w tym prywatność, prawa autorskie, dobra osobiste lub uprawnienia majątkowe czy wizerunek lub zasady netykiety;

A co z lokalami?

Sprawa wydaje się więc jasna, jednak co z lokalami, które robią to samo? Cóż… wcale nie robią tego samego. Lokale gastronomiczne nie mają prawa pokazywać płatnych imprez masowych w transmitowanych w usłudze PPV na zwykłej licencji. Żeby bar, pub mógł publicznie pokazywać np. taką galę KSW musi wykupić specjalna licencję, której cena zależy od metrażu lokalu. Cena ta może wynosić ponad 1000% ceny zwykłej licencji.

Nie ma więc wątpliwości, że YouTuber popełnił czyn karalny, a co za tym idzie, może spodziewać się kary. Na przyszłość polecamy więc unikanie tego typu działalności, która choć może przynieść popularność, może przysporzyć też niemałe kłopoty.

Dodaj komentarz

Najpopularniejsze

Wszystko o polskiej scenie YouTube.

© 2016 - vStars.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Sekretarz redakcji - Ksawery Tyzo.

To Top