Newsy

Orbitek pokazuje, że człowiek jest jak Klepsydra

Orbitek

Całość dopełnia idealnie dobrana muzyka i narracja Filipa. Obraz wydaje się jednak nie potrzebować narracji. Zdjęcia same w sobie mogłyby opowiedzieć tę krótką, ale dającą do myślenia historię.

Niewielki twórca z wielkim potencjałem – tak pokrótce można opisać Filipa Pasternaka, znanego jako Orbitek. To, co zwraca największą uwagę, to kunszt z jakim Filip posługuje się kamerą, a widać to wspaniale w jego najnowszej produkcji. „Klepsydra” to projekt, który warto zobaczyć.

Orbitek – czym się wyróżnia?

Starsza część publiki w Polsce nie jest przychylna młodym twórców. Mieliśmy okazję przekonać się o tym, gdy Stuu i Littlemooonster96 zamieszkali w centrum handlowym. Bluzgi, obelgi, wyśmiewanie i przekonanie, że nikt poniżej 30 roku życia nie ma prawa tworzyć wartościowego contentu. Na szczęście Orbitek i jego kanał są dowodem na to, że młodzi twórcy nie tylko są w stanie, ale i robią coś, co zasługuje na uwagę i poklask. Filmy są dopracowane jakościowo, nagrane profesjonalnie, a także okraszone urzekającymi ujęciami. Czy trzeba czegoś więcej?

Wielkie Filmowe Wyzwanie

Zamierzeniem serii „Wielkie Filmowe Wyzwanie” jest realizacja pomysłów nadesłanych przez widzów. „Klepsydra” była jednym z nich. Nakręcony przez Filipa obraz cechuje się (jak większość jego filmów) przepięknymi ujęciami i „łapaniem momentu”. Nieco filozoficzny temat przedstawiono tutaj w prosty sposób. Jednak Orbitek, mimo tej prostoty wyciągnął piękno nawet ze starych, zniszczonych drzwi, które znalazł wraz z grupą Urban Squad.

Temat filmu aż prosi się o zastosowanie czerni i bieli, tu jednak czeka na widza zaskoczenie. Kolor nie zmienia odbioru dzieła i jest wspaniale wyważony. Całość dopełnia idealnie dobrana muzyka i narracja Filipa. Obraz wydaje się jednak nie potrzebować narracji. Zdjęcia same w sobie mogłyby opowiedzieć tę krótką, ale dającą do myślenia historię.

Sekretarz redakcji vStars, Ksawery Tyzo, zapytał się Orbitka, czy Klepsydra nie jest tzw. „filozofowaniem” na YouTube, którego według wielu jest przesyt, a także czy nie jest ona próbą powtórzenia sukcesu „Kropek” Włodka Markowicza. Ten zaś odpowiedział:

Według mnie właśnie brakuje filmów bardziej poważnych, poruszających tematy raczej nienależące do komediowych. Wchodząc dziś na główną stronę YouTube’a głównie widzę vlogi, filmy z gier i cięcie czegoś rozgrzanym nożem. Długo sam nagrywałem vlogi, ale one nie zaspokajały mnie jako twórcy. W „Klepsydrze” nie ma nic na siłę. Tekst do niej pisałem już po nakręceniu większości ujęć i zajęło mi to dosłownie chwilę. Taki już jestem, że lubię poważniejsze tematy, które skłaniają widza do refleksji. „Kropkami” Włodek wysoko ustawił poprzeczkę, teraz niestety każdy mniej śmieszny film jest do nich przyrównywany.

Na każdego przyjdzie czas

Nie jest to kolejny zabawny filmik wrzucony na YouTube pod wpływem chwili. Obraz przywodzi na myśl Las Samobójców Krzyśka Gonciarza, a który realizowany był przecież przez doświadczoną ekipę. Orbitek skłania nas do podobnej refleksji, lecz ukazanej w innym zwierciadle – czy z własnej woli, czy przez splot tragicznych okoliczności bądź chorobę, każdy kiedyś umrze.

A co sądzicie Wy? Czy seria i cały kanał mają szansę na rozwój?

Partnerem serwisu jest OSnews.

Dodaj komentarz

Najpopularniejsze

Wszystko o polskiej scenie YouTube.

© 2016 - vStars.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Sekretarz redakcji - Ksawery Tyzo.

To Top