Felietony

Nienawiść w Internecie

Od tysięcy lat ludzie walczą ze sobą. Próbują pokazać kto jest silniejszy. Czy to podczas wojen, czy podczas mniejszych potyczek słownych lub bijatyk. Internet także ma swoją odmianę „wojny” (co raczej łatwo zauważyć). Internet nie jest tylko i wyłącznie skupiskiem miłości i przyjaźni, lecz zwłaszcza kłębowiskiem nienawiści.

W prawdziwym życiu (tj. nie w Internecie, a na przykład na ulicy) ludzie są nastawieni do innych pokojowo, gdyż boją się o siebie i o to, co im może się stać. Są oczywiście wyjątki, gdy dochodzi do bezpośredniego starcia. W Internecie natomiast nie trzeba się obawiać, że komuś coś się stanie. W Internecie jest się ANONIMOWYM (przynajmniej teoretycznie), co pozwala wielu osobom wyrażać swoje opinie, nieraz niecodzienne, których nie wyraziliby stojąc przed kimś twarzą w twarz.

Wystarczy zwrócić uwagę osobie „sławnej” pod filmem na Youtube (nie musi to być od razu coś obraźliwego), a czy tego chcemy, czy nie, rzuci się wiele osób w obronie tej drugiej, najczęściej rzucając w naszą stronę obelgami, nieraz naprawdę poważnymi. Najlepszym przykładem jest „Projekt Gr@żyna”, w którym zmierzono nienawiść oglądających filmy z udziałem Pani Grażyny Żarko (w rzeczywistości Pani Anny Lisak). Efekt projektu przeszedł najśmielsze oczekiwania autorów. Pod każdym filmem większość komentarzy zawierała bardzo poważne obelgi, a także nagrano wiele materiałów, w których obrażano Panią Żarko, przez co projekt został przerwany.

Pisząc komentarz zawierający ku**y, pi**y lub inne obraźliwe słowa, zdaje się nam, że to tak naprawdę nic strasznego, tylko wyrażamy swoją opinię. Owszem, tak jest, nasza opinia jest wyrażona, jednak w bardzo brutalny sposób. Osoby, które stają się pośmiewiskiem mogą popaść w depresję lub nawet może to ich doprowadzić do samobójstwa. Tak zwany „hejting” może być dobry (na przykład dla twórców materiałów), jeśli potrafimy się nim posługiwać. Osoby nie potrafiące kontrolować swoich emocji nie powinni mieć prawa do wyrażania swoich opinii, gdyż najczęściej to rani, a nie pomaga. A co wy o tym sądzicie? Możecie swoją opinię wyrazić w komentarzu. Byle bez przekleństw 😉

ARTUR DWOJAK

Dodaj komentarz

Najpopularniejsze

Wszystko o polskiej scenie YouTube.

© 2016 - vStars.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Sekretarz redakcji - Ksawery Tyzo.

To Top