Newsy

Nanami Chan zgapiła pomysł na film od Reżysera Życia?

Nanami Chan

Bez wątpienia Nanami Chan stworzyła dobry materiał, który niesie za sobą szczytny przekaz. Pod wątpliwość należy jednak poddać samą oryginalność sposobu opowiedzenia historii.

Ponad dwa tygodnie temu, 13 grudnia, na YouTube pojawił się film pt.: (nie)TRAFIONY PREZENT. Materiał ten zrealizowany przez Daniela Rusina (Reżysera Życia) obejrzany został już ponad 130 tyś. razy, a liczba ta ciągle rośnie. Film, z uwagi na profesjonalizm wykonania, spotkał się z pozytywnym odbiorem nie tylko u samych widzów, ale również u innych twórców internetowych. Ku zaskoczeniu niektórych osób, 11 dni później – w wigilię, powstał inny, łudząco podobny film autorstwa Olgi Sałackiej (Nanami Chan).

Zwierzęta to nie zabawki

Film pt. (nie)TRAFIONY PREZENT opowiada krótką, ale jednocześnie wzruszającą historię z wyrazistym morałem: dziewczynka dostaje pod choinkę prezent – małego pieska. Zwierzak z samego początku – w trakcie świąt, gdy wszyscy domownicy są na miejscu – traktowany jest z należytą uwagą; jest odpowiednio karmiony, wyprowadzany i dopieszczany na każdym kroku, zupełnie jak nowy członek rodziny. Oczywiście, aż do momentu, gdy wraz z upływem czasu opiekunowie wrócili do normalnego toku pracy. Zostawiany w samotności piesek zaczął sprawiać coraz większe problemy, stał się zbyt dużym ciężarem dla panów, którym także zdarzało się zapominać go nakarmić. Ostatnie minuty filmu sprawiały widzom chyba najwięcej smutku. Piesek zostaje wywieziony do lasu i przywiązany do drzewa. Reżyser Życia, na samym końcu, dodaje ważny komunikat: „Zwierzęta to nie zabawki” skłaniający nas do refleksji i przemyśleń nt. prezentów, którymi decydujemy się obdarowywać bliskich.

Nanami Chan dokonała plagiatu?

Wszyscy dobrze wiemy, jakimi prawami rządzi się Internet. Społeczność YouTube niejednokrotnie zwracała uwagę na to, że w serwisie pojawia się wiele treści mocno inspirowanych materiałami innych twórców. Wygląda na to, że i w tym przypadku doszło do lekkiego nadużycia. Mowa tu o filmie Olgi Sałackiej (Nanami Chan) pt. (NIE) najlepszy prezent. Już na pierwszy rzut oka widać podobieństwo, w obu przypadkach nawet tytuł jest niemal identyczny. Cały film zachowany jest również w tym samym klimacie. Mamy święta, prezent pod choinką w postaci zwierzaka, początkowo zachwyt, a potem zniechęcenie, brak czasu na zabawę i odrzucenie. Film prezentowany przez Nanami Chan kończy się tak samo: wypuszczeniem zwierzęcia w miejscu pełnym liści i drzew.

Identyczna historia

Kopiowanie treści na YouTube to niezwykle trudny temat. Przykładowo, osoby nagrywające letsplay’e wielokrotnie prowadzą rozgrywki z tych samych gier. Nie jest to jednak uważane za plagiat, ponieważ każdy z nich zazwyczaj przechodzi daną grę inaczej wykonując zadania w głównym wątku, podejmując inne decyzje i w ostateczności – kończąc rozgrywkę w zupełnie inny sposób i w różniących się okolicznościach.

W przypadku autorskich koncepcji na film, choć sprawa nadal jest praktycznie niemożliwa do bezspornego osądzenia, wygląda z goła inaczej. Tutaj liczy się pomysł, scenariusz, dialogi, opowiedziana historia oraz wiele innych, mniejszych elementów: klimat filmu, muzyka, ruch kamery. Wszystko to, wykonane w odpowiedni sposób, ma dać indywidualny obraz pewnej sytuacji. Gdy ktoś inspiruje się tego typu produkcjami jest to bardzo łatwo zauważalne i momentalnie wychwytywane przez internautów.

Skontaktowaliśmy się z osobami zamieszanymi

Redaktor Naczelny vStars.pl, Ksawery Tyzo, skontaktował się z Danielem Rusinem (Reżyserem Życia) i poprosił go o komentarz w tej sprawie. Oto co powiedział Daniel:

Dostałem wiele wiadomości od fanów, że ktoś skopiował mój pomysł na film z psem-prezentem. Na początku przyznam, że przez parę sekund byłem trochę zniesmaczony faktem, że nawet tytuł jest prawie identyczny, ale doszedłem do wniosku, że inspirowanie się w szczytnym celu jest dobre. Temat traktowania zwierząt jak przedmiotów należy nagłaśniać, by ten problem zrozumiało jak najwięcej osób. Żyjemy w świecie, gdzie jest pełno, pełno pomysłów i trudno jest jednoznacznie powiedzieć kto pierwszy je wymyślił. Podobnie ze znanym filmem Allegro, który podbija internet. Rzekomo pojawiły się pogłoski, że to kopia. I to nawet paru reklam. Inspirujmy się i kopiujmy w imię dobrego contentu – i ja to rozumiem – ale mając pewność, że kopiujemy jakiś koncept bardzo mocno, łącznie z tytułem, to dajmy chociaż jednozdaniową wzmiankę o tym w opisie. Pozdro dla czytelników vStars i widzów Nanami.

Bez wątpienia Nanami Chan stworzyła dobry materiał (choć w mojej opinii technicznie nieco mniej dopracowany niż film Reżysera Życia), który niesie za sobą szczytny przekaz – istota żywa nie powinna być zachcianką, którą spełnia się i daruje jako prezent z okazji świąt Bożego Narodzenia. Pod wątpliwość należy jednak poddać samą oryginalność sposobu opowiedzenia historii, co zauważają i zgłaszają Reżyserowi Życia subskrybenci jego kanału. Przykry też jest fakt, że Nanami, jak pisze Daniel pod swoim najnowszym filmem, usuwała jego nieprzychylne komentarze.bandicam-2016-12-30-19-57-21-839

Ksawery Tyzo (Redaktor Naczelny) skontaktował się z Olgą Sałacką w tej sprawie. Przeczytawszy nasz artykuł odpisała mu:

Dziękuję – cenię sobie Waszą postawę. Przyznaję się również do błędu, jaki popełniłam zupełnie bezmyślnie. Chciałabym przeprosić. Liczę się z wszelkimi konsekwencjami i jestem gotowa ponieść karę. Jestem osobą, która w życiu ceni sobie dobro i jest wielkim przeciwnikiem zła w jakiejkolwiek formie. Nie mam pojęcia kiedy zatarła się granica i przeszłam na stronę, którą wręcz szykanuję. Ogromnie wstydzę się swego czynu i chciałabym znów powrócić na ścieżkę dobra.

W gwoli przypomnienia należy dodać, że już niejednokrotnie Nanami Chan oskarżana była o zbyt mocną inspirację zarówno podczas tworzenia filmów, jak i rysowania. Wierzymy jednak, że tego typu sytuacje się nie powtórzą. Co więcej, pragniemy z radością dodać, że po naszej interwencji Nanami w opisie swojego filmu dodała informację, że powstał on na podstawie materiału Reżysera Życia.

Dodaj komentarz

Najpopularniejsze

Wszystko o polskiej scenie YouTube.

© 2016 - vStars.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Sekretarz redakcji - Ksawery Tyzo.

To Top