Felietony

IEM – impreza gamingowa czy zlot fanów YouTube?

MeetUp IEM

I wilk syty, i owca cała. Widzowie mają to, czego chcieli, a youtuber może w spokoju iść na zawody. Oczywiście względnym.

MeetUp IEM to event spod skrzydeł MeetUp Polska, odbywający się przy okazji e-sportowych rozgrywek w katowickim Spodku. Podczas najbliższych weekendów pojawią się tam grube tysiące ludzi w wiadomym celu – zobaczyć finały Intel Extreme Masters. Jednakże, zjadą tam również osoby, dla których CS czy LoL nie będzie miał większego znaczenia. IEM jest dla nich okazją… do spotkania ulubionych youtuberów.

Prywatnie czy dla widzów?

Duża część znanych twarzy YouTube to gamerzy, a także po prostu osoby, które gamingiem się interesują. Ich obecność na eventach z tym powiązanych, w tym oczywiście na IEMie, który odbędzie się na dniach, nie jest więc niczym dziwnym. Jak się jednak okazuje, w przypadku popularnych osób sprawa nie jest taka prosta. To znaczy, jeszcze do niedawna nie była. Teraz decyzja o charakterze swojego przyjazdu ma większe odzwierciedlenie w praktyce.

Jadę jako ja, Janek Kowalski, bo chcę zobaczyć rozgrywki na światowym poziomie, czy jadę jako xKowal, bo chcę dać moim fanom okazję do pogadania i przybicia piony? A może obie te rzeczy?

Kiedyś nasz Kowalski, nawet po zdecydowaniu się na wyjazd jako osoba prywatna, dla fanów na arenie i tak byłby xKowalem. No, może gdyby przedsięwziął cosplay albo założył kaptur/maskę/karton (niepotrzebne skreślić) na głowę, mógłby sobie pojankować. W przeciwnym razie dla większości widzów, szczególnie tych młodszych, jego przejście obok będzie wspaniałą okazją do poproszenia o zdjęcie. Nagle następuje cudowne rozmnożenie i mamy już niezłą gromadkę. Na środku przejścia. Z perspektywy Janka, który chciałby obejrzeć następny mecz i innych uczestników eventu, którzy mają gdzieś fotę z xKowalem, sytuacja jest co najmniej nieśmieszna.

I tu przypomina mi się Mandzio, próbujący niegdyś pojechać na IEM właśnie po prostu jako Łukasz. Stanowczo odmawiał przy próbach zatrzymania po autograf czy zdjęcie, co powinno być zrozumiałe, bo youtuber to też człowiek. Przyjechał zobaczyć finały. Tłumaczył swoją „chamskość”, o którą został posądzony, w social mediach, ale dla wielu oczywiście nie było to wystarczającym powodem. On przecież musi się z tym liczyć.

MeetUp IEM

MeetUp IEM lekarstwem na wąty i spędy

Oprócz niemożności w miarę spokojnego oglądania rozgrywek, istniał także problem celowo organizowanych mini meetupów. Tu zostały zbudzone niedźwiedzie, według których youtuberzy powinni trzymać swoje stadka fanów z dala od katowickiego eventu. Prócz przeszkadzających spędów, irytacja miała jeszcze inne podłoża. IEM to impreza gamingowa, dla wielu przyjeżdżanie dla twórców wideo mija się z jej celem. Cóż, jest jak jest. Niektórzy po prostu nie lubią tych „fejmów od głupich filmików”.

I tu z pomocą przyszli organizatorzy największych zlotów środowiska YouTube w Polsce, czyli MeetUp Polska. Letnie imprezy w Hali Stulecia we Wrocławiu to ich największy znak rozpoznawczy. Postanowiono równolegle do wydarzeń e-sportowych zorganizować MeetUp IEM, na którym będzie się roić od internetowych gwiazd. Na dodatek, będą tam głównie po to, żeby rozdawać parafki i szczerzyć się do selfie. Bez pretensji, z miłą chęcią. Prócz tego są stawiane stoiska, na których nasze cele bardzo często przesiadują – współpraca popłaca. I widzom, i influencerom. Obserwujesz snapy, insta, fejsbuki i voila. I wilk syty, i owca cała. Widzowie mają to, czego chcieli, a youtuber może w spokoju iść na zawody. Oczywiście względnym. Po prostu teraz może odsyłać w miejsce odpowiednie do takich spotkań, ma lepsze argumenty, no i spotka mniej osób niezainteresowanych niczym innym prócz YT. Problem na pewno zmniejszony, ale mogę się założyć, że nie całkowicie usunięty. Sława, ach sława.

MeetUp IEM

Stówa w kieszeni – MeetUp IEM za darmoszkę

Właśnie tak, podczas zeszłorocznej edycji należało pozbyć się stówy bez złotówy, by móc być uczestnikiem spotkania. Tym razem na event organizowany 4-5 marca wchodzimy za free. Fajnie? Pewnie, że fajnie. Myślę, że marketowe sytuacje pokroju cukru na promocji nam tu nie grożą 😉 Chociaż… No, oby nie!

A Wy? IEM, MeetUp IEM czy oba te pączki? Dajcie znać!

 

Dodaj komentarz

Najpopularniejsze

Wszystko o polskiej scenie YouTube.

© 2016 - vStars.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Sekretarz redakcji - Ksawery Tyzo.

To Top