Newsy

Łódź da się lubić?

„ŁDZ miastem snów” – taką nazwę nosi projekt, będący serią vlogów na temat miasta Łodzi. Naszej redakcji udało się skontaktować z jego autorem, Piotrem Stasińskim, któremu zadaliśmy przy okazji kilka pytań.
„Lekkie i amatorskie połączenie videobloga i serialu dokumentalnego, ukazujące wszystkim nieznane piękno Łodzi. Mnie, rodowitemu łodzianinowi z przymusu i zamiłowania, zależy na obaleniu wszechobecnych stereotypów, nienawiści i malkontenctwa, które dotyczą niewinnej, postindustrialnej Łodzi, która z roku na rok staje na nogi. Niestety na zamkniętych oczach wielu ludzi” – czytamy na fanpage’u projektu. W rozwinięciu wpisu prezentujemy krótką rozmowę z Piotrem.

vStars.pl: Jak opisałbyś swoje dotychczasowe doświadczenie związane z produkcją filmików i ich publikacją w Internecie?

Piotr Stasiński: Przede wszystkim nie znam się na profesjonalnej sztuce kręcenia filmów, nie jestem też miłośnikiem światowej kinematografii. Moja pasja zaczęła się jeszcze w czasach podstawówki, gdzie opanowywałem działanie Movie Makera i programu Ulead VideoStudio oraz… syntezatora mowy IVONA. Choć wydaje się to banalne i śmieszne, to wciągnęło mnie do reszty i spowodowało we mnie chęć poznania, zagłębiania się w ten temat. W swoim dorobku mam amatorskie przeróbki teledysków, czy połączenie Paktofoniki z Karolem Krawczykiem z Miodowych Lat, do czego nie powinienem się w ogóle przyznawać, ale z chęcią doceniam to, że tworzenie tego typu rzeczy było lepszą alternatywą niż wypady gimnazjalne na piwo. Z czasem dorwałem się do Sony Vegasa i pod koniec liceum byłem w stanie zrobić film studniówkowy dla mojej klasy z niebanalną wręcz przyjemnością. Ostatnim moim osiągnięciem jest parodia „Korwin Texas Ranger – Strażnik Prawaków”, która kreuje postać Janusza Korwin-Mikkego jako legendarnego Chucka Norrisa. Film został udostępniony przez samego polityka na jego profilu na FB, osiągając dziesiątki tysięcy odsłon. A inspiracją do tego była jedynie nocna nuda, w połączeniu z oczekiwaniem na sprzęt potrzebny do kręcenia mojego nowego vloga (śmiech).

stasinski

Piotr Stasiński jako wolontariusz na zabytkowej Tramwajowej Linii Turystycznej 43

V: Skąd wzięła się inspiracja do zainicjowania projektu „ŁDZ miastem snów”?
PS:  Na to pytanie mogę z pewnością odpowiedzieć dwoma słowami: „Łódź kreuje”. Ale nie tylko. Chcę pokazać ludziom, że w ciągu ostatnich kilku lat Łódź zmieniła się diametralnie, stając się kolebką polskiej rewitalizacji (tak samo jak powojenna Warszawa czy Wrocław kilkanaście lat temu), centrum europejskiej kultury czy miastem, w którym inwestycje w: budynki, młodzież, imprezy – są ogromne. Miasto przez wiele lat zapomniane na scenie społecznej i politycznej powstaje z prochów, budzi się do życia, staje się miejscem do życia dla zwykłych rodzin, jak i dla artystycznych dusz. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że ludzie tego nie widzą i nie chcą widzieć. Oni dalej uważają, że Łódź to dziura bez perspektyw, gdzie obdrapane kamienice, morderstwa i grupy kloszardów w bramach, to jedyne, czym to miasto może się pochwalić. A kto wie o tym, że Łódź to jedno z najbezpieczniejszych miast (spośród tych największych) w Polsce? Kto wie o tym, że w Łodzi płynie 18 rzek? Kto wie, że mamy jedyną taką sieć tramwajów podmiejskich, wraz z najdłuższą linią tramwajową w tej części Europy? Kto wie, że w Łodzi znajduje się jeden z największych lasów miejskich na świecie? Mogę tak wyliczać dalej, będąc coraz bardziej pewnym, że ludzie w Polsce omijają szerokim łukiem to, czym można się pochwalić na całym świecie. I to właśnie chcę Wam wszystkim pokazać, w połączeniu vloga i programu, zawierającego ciekawostki dla Łodzian i turystów.
V: Czy Łódź faktycznie „da się lubić”?
PS: Jestem pewien jednego: Łódź można kochać albo nienawidzić. Kto przyjeżdża do tego miasta, widzi jego niezwykłość. Połączenie brzydoty z pięknem, mieszankę sacrum i profanum. Tak jak Kraków posiada swoją magię, Wrocław również, tak i Łódź posiada swoją niesamowitą duszę, której nikt z nas nie docenia. Łódź zawsze była miastem nielubianym, obiektem obelg i winy za niepowodzenia w życiu mieszkańców. To miasto było kiedyś ucieleśnieniem wyzysku, produkcji, oraz złego człowieczeństwa. Dziś to miasto nie zasługuje na taką opinię. To chcę właśnie zmienić.
V: A tak z innej beczki – jak oceniasz polską scenę YouTube? Masz jakichś swoich ulubionych twórców, którym szczególnie kibicujesz?
PS: Nie jestem fanem polskich wideoblogerów, choć jestem użytkownikiem YouTube od początku jego istnienia. Scenę muzyczną polskiego YT mogę ocenić na czwórkę. Z samych vlogerów oglądam sporadycznie jedynie Dema, Niekrytego Krytyka, Piotrka Ogińskiego, Krzyśka Gonciarza i Basię Kwarc, dla zwykłej przyjemności. Nie jestem w stanie ocenić ich działalności na tle świata, gdyż zagranicznych vlogów nie oglądam, a reszty polskich vlogerów nie subskrybuję i nie czekam na ich kolejne filmy, jak miliony polskich „kur domowych” na nowy odcinek Klanu. Ostatnio nawet przestałem ich oglądać w ogóle, gdyż nie chciałem ich podświadomie naśladować, przy tworzeniu mojego dzieła. A to, co chcę zrobić, zapełnia niszę, której nie wypełnił żaden vloger na polskiej scenie YT. Podsumowując – polska scena jakoś stoi na swoich nogach, chociaż mogłaby być dużo barwniejsza. A kibicuję jedynie Kubie Dębskiemu, by jego filmy były jeszcze bardziej idiotyczne (śmiech).
V: Dziękujemy za rozmowę. Może słówko na koniec dla czytelników vStars?
PS:  Pozdrawiam wszystkich ludzi, którzy dotrwali do tego momentu i liczę na to, że przekonam chociaż jednego z Was na weekendowy wypad do Łodzi i do zmiany zdania o tym mieście. A jeśli jesteś Łodzianinem, to mam nadzieję, że każdemu znajomemu z daleka powiesz „Jestem z Łodzi” i będziesz z tego dumny. Jeżeli tak się stanie, mogę uznać projekt za osobisty sukces. Trzymajcie kciuki!
Z Piotrem Stasińskim rozmawiał Piotr Zelek.

Wideo: Pierwszy odcinek projektu „ŁDZ miastem snów”

Dodaj komentarz

Najpopularniejsze

Wszystko o polskiej scenie YouTube.

© 2016 - vStars.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Sekretarz redakcji - Ksawery Tyzo.

To Top