Newsy

Jak uniemożliwić sfałszowanie wyborów

Niecałe dwa tygodnie temu odbyły się wybory do samorządów. Wiele miast i miejscowości zna już wygranych, jednak są miejsca, w których odbędzie się druga tura wyborów. Zastanawiającym jest jak bardzo niektórzy nie chcą do tego dopuścić…

Głos oddany na kandydata jest wyjątkowo łatwo unieważnić. Fałszerstwo jest na porządku dziennym i istnieje tak samo długo, jak polityka. Ktoś, kto bardzo chce osiągnąć swoje cele, nie zatrzyma się przed niczym. Świetnym przykładem jest referendum ludowe znane pod nazwą „3 razy TAK„, podczas którego większość głosów została sfałszowana.

Na czym polega takie unieważnienie? Osoba, która liczy głosy, jest niezależna – nie jest pilnowana, ma pełen dostęp do głosów i statystyk, więc może z tym zrobić co tylko chce. Gdy obywatel wrzuca do urny nadużytą kartę wyborczą, jest ona nie ważna. Poprzez „nadużycie” rozumiem kartę, która ma krzyżyk przy przynajmniej jednym kandydacie. Ktoś, kto sprawdza, w przypadku nieprzychylnego dla niego głosu, może bez żadnego problemu coś do takiej karty dodać… jedynie złapany na gorącym uczynku poniesie konsekwencje.

Można zapobiec unieważnieniu wyborów? Ależ oczywiście! A nawet więcej, jest to banalnie proste. Potrzebna jest tylko taśma klejąca! W artykule 16 ustępie 3 ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta mówi: „Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych nazwisk lub nazw albo poczynienie innych dopisków poza kratką nie wpływa na ważność oddanego głosu.„* Co za tym idzie? Możemy na karcie zrobić wszystko, jeżeli jest to poza kratką do głosowania. Więc wystarczy zaznaczyć swojego kandydata, a resztę kratek zakleić taśmą. To wystarczy, aby choć trochę zapobiec fałszowaniu!

Na całym świecie fałszowanie jest czymś normalnym. Nie tylko w polityce, w życiu codziennym także. Warto więc walczyć o to, aby w Polsce ograniczyć fałszerstwo, ponieważ wtedy będzie żyło nam się lepiej. Pozdrawiam!

* Ustawa o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta(otworzenie linku spowoduje pobranie pliku PDF): isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20021130984&type=3

Dodaj komentarz

Najpopularniejsze

Wszystko o polskiej scenie YouTube.

© 2016 - vStars.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Sekretarz redakcji - Ksawery Tyzo.

To Top