Felietony

GargamelVlog – filmy bez wartości artystycznej?

GargamelVlog

GargamelVlog jako jeden z pierwszych zaczął wprowadzać na rodzimą scenę YouTube filmy, które miały wyglądać, jak gdyby nie zawierały żadnej wartości artystycznej.

Na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy na polskim YouTube niezwykle popularne stały się filmy o marnej jakości artystycznej, często jednak przekazujące dużo treści merytorycznych lub bazujące na typowym show. Mam na myśli materiały autorstwa m.in.. tzw. „meme familii” (GargamelVlog, Generator Frajdy i Ahus). Choć ich produkcje przypadły do gusty tysiącom użytkowników, to niestety doczekały się również marnych kopii, które całkowicie niszczą klimat owego „kiczu”.

GargamelVlog – niedościgniony ideał?

GargamelVlog jako jeden z pierwszych zaczął wprowadzać na rodzimą scenę YouTube filmy, które miały wyglądać, jak gdyby nie zawierały żadnej wartości artystycznej. Zaraz za nim, jak wagony za lokomotywą, ciągnęli się inni artyści próbujący mu dorównać – jednym się udało, innym nie. Obecnie, wzrok setek tysięcy widzów skupiony jest na tych największych, jednak nadal co poniektórzy przeciętni twórcy starają się wybić, wzorując się na tych najpopularniejszych, a nieraz nawet w jakimś sensie kopiując. Nie jest to oczywiście nic zaskakującego. Przeciętny twórca, chcąc dorównać bardziej znanemu, stawiając go zbyt mocno za swój autorytet, może nawet nieświadomie zacząć tworzyć filmy łudząco podobne. W przypadku gilgameszowskiego stylu materiały odbiegają jednak od oryginału, psując tym samym cały artystyczny nieład filmów tworzony przez Gargamela, Ahusa i Generatora. Dążenie do ideału jest zrozumiałe i jak najbardziej potrzebne. Jednak w chwili, gdy materiały „pozbawione gustu” stają się pozbawione konstruktywności, pozostaje jedynie zwrócić uwagę i czekać.

Dusza artysty jednak niezbędna!

Dążę do tego, że coraz częściej na YouTube pojawiają się twórcy, którzy tak usilnie chcą stworzyć coś na wzór kanału GargamelVlog, że całkowicie przeinaczają wizję tego specyficznego „kiczu”. Gdyby wtedy ktoś oświadczył, że jest to wyłącznie jego wizja artystyczna – nie byłoby problemu. Pojawia się on jednak w chwili, gdy ów twórcy, wyraźnie zaznaczają, w którym kierunku idzie ich praca i do czego dążą. Przestery, zmiana kolorów, deformacja kształtów – dobrze wykorzystane mogą polepszyć i urozmaicić materiał. W innym wypadku kompletnie zniszczą film, a przy okazji całkowicie przeistaczają przekaz, tworząc z niego typową dywagację. Wniosek jest więc bardzo prosty. Tworzenie filmów „bez żadnej wartości artystycznej” nie jest proste. Paradoksalnie, potrzebna jest dusza artysty i duże umiejętności. W tym charakterystycznym stylu GargamelVlog i jego ekipa są niemalże niedoścignieni. Pod przykrywką braku walorów estetycznych, tworzą de facto nową estetykę. Można by to przyrównać do turpizmu, tyle że w montażu.

Zapraszamy do polubienia naszego fanpage,
by być informowanym o każdym artykule na bieżąco:

 

Dodaj komentarz

Najpopularniejsze

Wszystko o polskiej scenie YouTube.

© 2016 - vStars.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Sekretarz redakcji - Ksawery Tyzo.

To Top