Felietony

Futurystyczna telewizja? Medium jutra to YouTube

YouTube można określić jako futurstyczyna telewizja

Na YouTube powstają seriale, serie czy filmy tworzone przez youtuberów, które wykorzystując możliwości internetu, udoskonalają telewizyjny koncept i wyznaczają nowe standardy.

Czy YouTube jest telewizją przyszłości?

Jeszcze kilka lat temu YouTube był pobłażliwie traktowany przez przedstawicieli tradycyjnych mediów. Dziś, pod koniec 2016 roku, można śmiało powiedzieć, że podejście to uległo zmianie. Telewizja powoli zaczyna ustępować miejsca nowemu pokoleniu. YouTube to futurystyczna telewizja, która… następuje.

„Chodzi o potencjał tej platformy. Tam jest tak duża widownia po drugiej stronie, że brak obecności na YouTubie – zarówno debiutanta, jak i osoby już tworzącej od dawna – jest strzałem w kolano.” – Agnieszka Gos (Agora) podczas panelu pt. „Czy YouTube jest bramą do kariery”.

WALENTYNKOWE BOOM

YouTube to serwis powstały 14 lutego 2005, którego jednym z autorów jest Jawed Karim niegdyś będący również zapalonym przeciwnikiem połączenia Google+ z tymże portalem. Wielu zapewne kojarzy akcję „Bob tank”. To on był jednym z jej apologetów. Gdy Google+ wkraczało na terytorium YouTuba, jeden z jego ojców postanowił wówczas dodać otuchy protestującym w karcie „aktywność” swojego kanału.

14 lutego to zatem nie tylko „święto zakochanych”, ale i również rocznica uruchomienia największego serwisu wideo. Od tamtej pory YouTube ciągle się rozwija, tym samym stwarzając twórcom i widzom coraz to nowe funkcjonalności. W ciągu jedenastu lat portal ten nabrał ogromnego znaczenia, dla wielu stając się konkurencją dla telewizji, jej jutrem, medium futuryzmu. Jak to wygląda w praktyce?

SERIALE I FILMY NIE TYLKO W TELEWIZJI

O ile kilka lat temu dla wytwórni filmowych czy stacji telewizyjnych YouTube był jedynie ciekawostką, czymś, co zdawałoby się, że nie będzie nic znaczyć, tak dziś podejście to uległo radykalnej zmianie. Platforma ta momentami generuje większy ruch aniżeli programy nadawane w telewizji oferując tym samym jedną zasadniczą różnicę: kontakt z twórcą. Odwiedzając jakikolwiek film z jakiegokolwiek kanału mamy możliwość napisania komentarza pod daną produkcją. Jesteśmy w stanie dać kciuka w górę bądź w dół czy nawet wysłać wiadomość prywatną. Nie wspominając już o licznych profilach społecznościowych udostępnianych przez większość youtuberów. To wszystko sprawia, że interakcja na linii twórca-widz jest naprawdę ogromna. Taki stan rzeczy powoduje, że oglądający mają olbrzymi wpływ na content oferowany na kanale, są pomysłodawcami, a w pewnym stopniu także jego wykonawcami.

Potencjał ten zauważyło m.in. działające od 1967 roku Studio Filmowe TOR, które od marca 2013 sukcesywnie upublicznia na YouTube kolejne partie swego dorobku artystycznego: polskie produkcje filmowe, hity polskiego kina.

Studio filmowe TOR to przykład futuryzacji telewizji

YOUTUBE WYZNACZA TRENDY

Oczywiście nadając YouTube miano „futurystycznej telewizji” nie możemy ograniczać się jedynie do błahego przechodzenia produkcji ze stacji telewizyjnych na serwery internetowego giganta z Ameryki. Na portalu tym powstają bowiem różne seriale, serie czy filmy tworzone przez YouTuberów, które wykorzystując możliwości internetu, udoskonalają telewizyjny koncept i wyznaczają nowe standardy. Przykładem może być kanał Miłośnicy czterech kółek czy chociażby współtworzona przeze mnie seria kulinarna Zajadamy, oceniamy!.

Konkurencja dla TVN Turbo - futurystyczna telewizja

Patrząc na pierwszy wymieniony tutaj kanał można stwierdzić jedno – mocny kaliber wytoczony przeciwko stacji TVN Turbo oferujący przy tym bezpośrednią interakcję z widzami. W przypadku „Zajadamy, oceniamy!” mamy do czynienia czymś podobnym do tego, co oferują Kuchenne rewolucje Magdy Gessler. Z tym, że tutaj oceniane są głównie pizzerie, których lokacje podsyłają sami widzowie.

CZY RZECZYWIŚCIE FUTURYSTYCZNA TELEWIZJA?

Spoglądając w kierunku rozwoju serwisu YouTube każdy z nas może śmiało powiedzieć, że telewizja zaczyna mieć konkurencję i to nie byle jaką. Mamy bowiem do czynienia ze stale udoskonalaną platformą, miejscem głębokiej interakcji pomiędzy twórcą, a widzem. To tutaj, nie w TV, oglądający wiedzą, że mają wpływ na filmy pojawiające się u ulubionego youtubera poprzez komentarze i sugestie. Nie wspominajmy nawet o mobilnej wersji tego serwisu, która jest bardzo dopracowana – stanowi prawdziwe media on-the-go. Natłok „youtubowych” serii będących odpowiednikami telewizyjnych seriali nieustannie ugruntowuje pozycję tego serwisu zwiększając przepaść między sobą samym, a tradycyjnymi, przestarzałymi mediami.

Witajcie w przyszłości, gdzie każdy ma wpływ na treści. Przed wami prawdziwie futurystyczna telewizja – YouTube.

Dodaj komentarz

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + 8 =


Najpopularniejsze

Wszystko o polskiej scenie YouTube.

© 2016 - vStars.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Sekretarz redakcji - Ksawery Tyzo.

To Top