Newsy

Programy partnerskie a YouTube – Mateusz z Biznesomani wyjaśnia

Biznesomania

Na youtuberów czekają jednak dodatkowe wyzwania, które związane są z restrykcjami tego serwisu.

Zarabianie w internecie jest czymś, co zawsze mnie interesowało. Dlatego staram się być w tej kwestii na bieżąco. Co warto wiedzieć o programach partnerskich i sieciach afiliacyjnych? Czy da się w ten sposób pozyskać trochę grosza? Na te pytania gościnnie, reprezentując bloga bloga Biznesomania.com.pl, odpowiem Wam w tym artykule. 

O co chodzi w programie partnerskim? Przede wszystkim o zarabianie. Pieniądze uzyskuje się za promowanie usług oraz poszczególnych produktów danej firmy. Zazwyczaj ma to charakter banerów czy linków kierujących na stronę danego sklepu czy hurtowni, co jest najbardziej podstawową formą. Im więcej osób zainteresuje się tak promowaną usługa, tym więcej zarobimy my – mierzone jest to zazwyczaj przez przypięty do odnośnika kod utm, który w połączeniu z analyticsem dokładnie liczy przekierowania z poszczególnych witryn.

Zarabiaj kreatywnie, zaskakuj, rób więcej

Na szczęście pojawia się coraz więcej programów partnerskich i sieci afiliacyjnych, które opierają się na bardziej nowoczesnej i kreatywnej współpracy. Często nie chodzi już o samo zakotwiczenie linku w randomowym miejscu strony i liczenie na przypadkowe kliknięcia, ale też o posty na dany temat związany z usługą reklamodawcy. To zdecydowanie zwiększa efektywność kliknięć i szansę, że konwersje zamienią się w zyski dla obu stron. Najczęściej na blogerów i wydawców pozytywnie wpływa prowizja od sprzedanych produktów – wtedy sposób finansowania jest jasny i klarowny, a i reklamodawcy mają pewność, co zyskują na danych linkach.

Kluczową decyzją jest oczywiście wybór programu partnerskiego. Powinna być to w pełni przemyślana decyzja. Przede wszystkim powinien być on dopasowany do tematyki naszej strony internetowej – po co promować usługi komornicze na blogu piłkarskim? Zdecydowanie lepiej wkomponuje się tu np. sprzęt sportowy; prawdopodobnie czytelnikami są sympatycy sportu – w wolnych chwilach biegają po boiskach, halach i kortach i to ich raczej docelowo zainteresują tego typu produkty.

Oczywiście, programy partnerskie polegają na tym, że obie strony mają na tym korzystać – to nie usługa charytatywna. W końcu reklamodawca musi mieć konkretne powody, aby płacić blogerom czy wydawcom.  Co zyskują reklamodawcy? Przede wszystkim zwiększa się sprzedaż i ruch na stronie, co zawsze jest kluczowym czynnikiem. Dodatkowo rośnie także rozpoznawalność danej marki, szczególnie gdy w ramach programu partnerskiego czy w sieci afiliacyjnej współpracują z dopasowanymi tematycznie blogerami czy youtuberami.

Programy partnerskie a YouTube

Na youtuberów czekają jednak dodatkowe wyzwania, które związane są z restrykcjami tego serwisu. Jeśli chce się dołączyć do programu partnerskiego, to oprócz spełniania wymogu bycia atrakcyjnym dla reklamodawców, należy także nie stosować w filmikach fragmentów seriali czy filmów, licencjonowanej muzyki czy też obrazów z gier video. Co gorsza – YouTube do sprawy podchodzi mocno restrykcyjnie, więc warto na początek zapoznać się z zasadami prawa autorskiego, aby nie tylko nie stracić szansy na program partnerski, ale też nie dostać przy okazji bana.

Niestety, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z programami partnerskimi, to musimy liczyć się z koniecznością przetestowania kilku – dopiero wtedy dopasujemy ten najlepszy dla naszej witryny/bloga/kanału, który przynosi realne zyski, liczone w setkach, a może nawet tysiącach złotych miesięcznie. Samo analizowanie zestawień i porównań na stronach internetowych nie wystarczy.

Sęk w tym wszystkim, aby trafić na dobry program partnerski. Taki, który rzeczywiście chce zarabiać na naszych działaniach, ale jednocześnie da nam zarobić. Wtedy taka współpraca może okazać się opłacalną i przyniesie nam krocie. Znalezienie jednak odpowiedniego programu partnerskiego zapewnić może jedynie metoda prób i błędów. Nie zmienia to jednak faktu, że próbować absolutnie warto!

Dodaj komentarz

Najpopularniejsze

Wszystko o polskiej scenie YouTube.

© 2016 - vStars.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Sekretarz redakcji - Ksawery Tyzo.

To Top